Hızlı Erişim

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

Üniversitemizde Bilişim Altyapısı Yenileme Çalışmaları

Üniversitemiz öğrencilerinin, akademik ve idari personelimiz ile dış paydaşlarımızın hızlı, güvenli ve yüksek kapasiteli bilişim hizmetlerinden yararlanabilmeleri ve bu hizmetlerin günümüz teknolojisine uygun olarak paydaşlarımıza sunumu için Rektörlük binasında bulunan veri merkezi ve mevcut güvenlik duvarı (Firewall) cihazı yenilenerek hizmete alındı.

Yenilenen veri merkezinde “Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı tarafından yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği ve Yönetim Standartları” kapsamlarında yangın, su baskını, toz ve nem kontrollerinin yapılabildiği, giriş-çıkış, izleme-kontrol yazılımlarının bulunduğu modern enerji ve sunucu konfigürasyonunu içeren alt yapı oluşturularak üniversitemizin bilişim alanında etkinliğinin artırılması sağlandı. Bu çalışmada soğuk hava koridoru ve modern kabinet sistemi ile azami seviyede enerji verimliliği sağlanırken sistem odasında kurulan algılayıcılar ile ortamdaki ısı, nem ve hava kalitesi gibi değerler uzaktan anlık olarak izlenip raporlanabilecektir.

 Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yönetimi ve kontrolünde Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı ve İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı desteği ile tamamlanan bu proje ile kaynakların etkin ve verimli kullanımı, verilerin güvenli depolanması ve güvenli taşınabilirliği ve kolay yönetilebilirliği için sunucu verimliliğini optimize eden sanallaştırma yapısı genişletilerek kapasite artırımına gidilmiş olup, söz konusu bu operasyon ile önemli ölçüde kaynak kullanımı verimliliği ile fiziksel sunucu kullanımında tasarruf elde edilmiştir.

Üniversitemizde Veri Merkezi ve Sanallaştırma yapısının yenilenmesi yanı sıra bilişim hizmetlerinin kesintisiz, hızlı, sorunsuz ve maksimum verimlilikle sürdürülebilmesi açısından üniversitemiz bünyesinde veri merkezimizden farklı lokasyonda sistemle aktif-aktif çalışan ISO27001 Bilgi Güvenliği standartlarına uygun iş sürekliliğinin sağlanması için FKM (İş Sürekliliği Merkezi) kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bu merkez için sanal yapıda değerlendirilmeyen sunucularda atıl olmaktan kurtarılarak yedekleme ve veri depolamada kullanılmış ve üniversitemizin iş sürekliliği planlamasında etkinlik artırılmıştır.    

Bilişim alanındaki bu çalışmalar, üniversitemizin bölgemizde paydaşlarına en son teknolojik yenilikler sunan önemli bir üs olmasını sağlayacaktır.       


Eklenme Tarihi : 12-01-2021 15:07:20

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'C:\Program Files\MaestroPanel\php\v5.4\ext\php_zip.dll' - The specified module could not be found.

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: