E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
Anasayfa

E-Posta Kullanımı

ORDU ÜNİVERSİTESİ E-POSTA KULLANIM KILAVUZU

 

            Ordu üniversitesi E-posta sunucusuna, adınıza tanımlanmış olan kullanıcı adı ve parolanız ile http://posta.odu.edu.tr/adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

            E-Posta ekranında adınıza tanımlanmış olan kullanıcı adı ve en az bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir noktalama işaretinden oluşan parola ile giriş yaparak yine bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir noktalama işaretinden oluşacak yeni parolanızı oluşturmalısınız. Daha sonraki girişlerde kullanıcı adı ve parola girmek istemiyorsanız Beni Anımsa kutucuğu seçilmelidir.

 

            Parolanın unutulması ve kullanıcı tarafından yeniden parola üretilebilmesi için lütfen aşağıdaki ekrandaki bilgileri doldurunuz.(http://eposta.odu.edu.tr/index.php/index)

 

 

 

 

 

            Kullanıcı tarafından parolanın unutulması halinde E-Posta Kurtarma Bilgi Giriş Formu bilgileri ile sisteme kayıtlanan kullanıcı bilgileri E-Posta Şifre Hatırlatma Formu bilgileri ile eşleşerek yeni şifre yine kullanıcı tarafından üretilecektir.

 

(http://eposta.odu.edu.tr/index.php/yenisifre)

 

  

 

 

 

             

 

            Zimbra çok fonksiyonlu bir E-Posta programıdır. Yapılacak birçok işleme posta ekranın birkaç farklı yerinden ulaşılabilir. Bu sayfa üzerinde menüler, kısa yollar butonlar kullanılarak birçok işlem yapılabilir.

 

            Kullanıcı adı ve parola girildikten sonra Oturum Aç butonuna tıklandığında karşınıza posta ekranı gelecektir.

 

 

 

POSTA

 

 

 

 

 

            Ekranın sağ üst bölümünde kullanıcı adınız yer almaktadır. Okunmamış E-Postalar koyu renkli olarak yazılmıştır. Klasörler kutusunun altında Gelen Kutusu, Gönderilenler, Taslaklar, İstenmeyen Posta ve Çöp Kutusu klasörleri bulunmaktadır. Bu klasörlere ek olarak klasör oluşturabilir ve istediğiniz zaman da bu klasörleri kaldırabilirsiniz. Gelen Kutusu klasörü yanında parantez içinde belirtilen sayı okunmamış E-Postalarınızın sayısını gösterir. Gelen Kutusu klasörü içerisinde size gönderilmiş olan E-Postalar bulunmaktadır. Gönderilenler kutusunda göndermiş olduğunuz E-Postalar, Taslaklar kısmında ise kaydetmiş olduğunuz ancak göndermediğiniz E-Postalar bulunur. İstenmeyen Posta içerisinde spam       E-Postalar ve Çöp Kutusu içerisinde ise silmiş olduğunuz E-Postalar bulunur.

 

             Klasörler altında sağ tıkladığınız zaman ise yeni klasör oluşturma, oluşturulan klasörü silme, taşıma, çöpü boşaltma gibi işlevlere erişebilirsiniz. Klasörler kısmının altında daha önce paylaşmış olduğunuz klasörler bulunmaktadır. Zimbra Uygulamacıkları altında ise, sistemde yüklü ek uygulamalara bağlantılar bulunmaktadır. En alt kısımda ise Takvim yer almaktadır.

 

 

 

            Posta kutumuzu yenilemek ya da yeni gelen bir E-Posta olup olmadığını kontrol etmek için ekranın sağ üst kısmında bulunan  butonuna basılır.

 

            Mail göndermek için ekranın sol kısmında bulunan Yeni Mesaj butonuna tıklanır.

 

 

 

            Yukarıda yeni gönderilecek mail ekranında Kime yazan kısma posta gönderilecek kişinin adresini yazabilir veya üstüne tıklanarak da Adres Defterindeki kişilerden seçilebilir. Aynı seçim Gkk ve Kk butonu için de geçerlidir. Kk yazan kısma gidecek mail ile kim bilgilendirilmek isteniyorsa onların mail adresleri, Gkk Göster tıklanmışsa bu kısma da bilgilenmesi gereken kişilerin mail adresleri yazılmalı veya seçilmelidir.

 

             Gkk Göster’in Kk’den farkı; mail gönderilen kişiler mailin kimlere gittiğini göremezler. Konu bölümüne mailin konusu, alttaki boş alana ise mailin içeriği yazılmalıdır. E-Posta hazırladıktan sonra göndermek için sol üstte bulunan Gönder butonu tıklanarak E-Posta gönderilir. Yazılan E-Postayı göndermekten vazgeçmek için Gönder butonunun sağındaki İptal butonu tıklanmalıdır. Postayı daha sonra düzenlemek ya da göndermek için taslaklara kaydedebilirsiniz. Postaya dosya eklemek için ise Ekle seçeneğine tıklanmalıdır. Aşağıda görülen pencereler yardımı ile gönderilmesi istenilen dosyalar E-Postaya eklenebilir.

 

 

 

            E-Posta sisteminde gelişmiş yardım konularına ulaşmak ve oturumu kapatmak için sağ üst köşede bulunan kullanıcı isminin yanındaki ok işareti tıklanmalıdır.

 

            Üniversitemizde akademik personel için 500 Mb, idari personel için de 200 Mb kota ayrılmış olup sağ üst köşede bulunan kullanıcı adının hemen altındaki ince çizgi kotanızın ne kadarının dolu ne kadarının boş olduğunu göstermektedir. Ayrıca kullanıcı adı üzerine mouse ile gelindiğinde kota doluluk oranı gösterilmektedir.

 

 

 

KİŞİLER

 

 

 

            Sistem üzerindeki Kişiler ekranında yeni kişi eklenebilir ya da kişi listesinde gruplar oluşturarak bu gruplara toplu posta atma işlemlerinde kolaylık sağlanabilir. Posta gönderilen kişilerin adresleri E-posta Gönderilmiş Kişiler başlığı altında karşımıza çıkmaktadır. Buradaki ekli kişileri düzenleyebilir, silebilir ya da adres uzantılarının yazılması mümkündür.

 

 

 

TAKVİM

 

            Takvim başlığını gün, çalışma haftası ya da ay gibi seçeneklerle görüntülenebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken toplantıları, önemli günleri ve randevuları not edebilir ya da eklenmiş notlara bakmak ta mümkündür.

 

             Takvime randevu eklemek için randevunuzun olduğu gün ve saatin belirtildiği kısma tıklanıp aşağıdaki ekran bilgilerinin doldurulması ile randevunuzu kaydedebilirsiniz. Sistemde oluşturulan anımsatıcı randevunuza kısa bir süre kala size randevunuzu hatırlatacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÖREVLER

 

 

 

            Görevler butonuna tıklandığında yapılması planlanan belirli işleri posta hesabına kaydedip ne zamana kadar yapılması gerektiği, ne kadarının yapıldığı, ne zaman başladığı gibi bilgiler görüntülenebilir.

 

 

 

EVRAK ÇANTASI

 

 

 

            Bu başlığı kullanarak posta hesabına bazı dosyalar yükleyerek bu dosyaların posta hesabında kayıtlı kalması sağlanabilir. Yüklenmiş dosyaları kendi bilgisayarında kullanmıyor olsanız bile bu belgeleri posta hesabına ulaşılan her yerde kullanılabilir ve düzenleyebilirsiniz.

 

 

 

TERCİHLER

 

            Tercihler butonu kullanılarak posta hesabının ayarları, kullanıcının tercihlerini yansıtacak şekilde değiştirilebilir.

 

 

 

Bu buton tıklandığında posta ekranının solunda yukarıdaki gibi gibi bir menü açılmaktadır.

 

Genel başlığında; parola değiştirme ve dil seçimi gibi birçok ayarlamalar yapılabilir.

 

Hesaplar başlığında; görünen adınız istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca birden fazla unvan için kullanıldığında Kişilik Ekle butonuna tıklayarak unvan tanımı yapılabilir. Eğer unvan ekleme yapıldıysa posta gönderirken Kimden butonu ile karşı tarafa hangi unvanda görünmek isteniyor ise o unvan seçilerek gönderilmelidir.

 

Posta başlığında; gelen mail başka bir posta adresine yönlendirebilir, gelen maili gönderen kişi tarafından okundu onayı istenebilir bunun için onay gönderip göndermeme seçeneği bulunduğu gibi birçok ayarlamalar da bu başlıktan yapılabilir.

 

İmzalar başlığında; oluşturulan postaların altına veya üstüne eklenecek imza gibi kullanılan, kullanıcıyla ilgili resim, iletişim bilgileri oluşturulabilir. İmzalar HTML ya da düz Metin formatında tanımlanabilir.

 

Güvenilir adresler başlığında, güvendiğiniz adresleri ekleyerek o adreslerden gelen maillerde resimlerin otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kısayollar butonunu kullanarak E-Postanızı daha kolay kullanım sağlayabilirsiniz.T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı